تبلیغات
جغرافیا علمی برای زندگی - سونامی (3) (هشدارها و پیشگیری ها)
جغرافیا علمی برای زندگی

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سونامی (3) (هشدارها و پیشگیری ها)

در مواردی كه لبه پیشروی موج سونامی در حضیض است، دریا، قبل از رسیدن موج، از ساحل عقب نشینی می‌كند.اگر شیب قاره كم عمق باشد، این عقب نشینی بیش از چند صد متر خواهد بود.ممكن است افرادی كه از خطر بی اطلاع هستند، به علت كنجكاوی یا برای جمع كردن ماهی از روی بستر رخنمون یافته دریا، در ساحل باقی بمانند.

در مواردی كه لبه پیشرونده سونامی در نخستین قله آن است، امواج بعدی، منجر به سیل گرفتگی بیشتری می‌شوند.آموزش در مورد سونامی بسیار مهم است تا معلوم شود كه وقتی سطح آب، در وهله اول پایین می‌آید، خطر هنوز برطرف نشده است.

در مناطقی كه خطر سونامی بالاست، برای پیش بینی سونامی و هشدار دادن به مردم، از سیستم‌های هشدار سونامی استفاده می‌شود. در سواحل غربی ایالات متحده، كه پتانسیل وقوع سونامی‌های اقیانوس آرام وجود دارد، علایم هشدار دهنده، به مردم هشدار می‌دهد تا رخداد سونامی در حال وقوع را نشان می‌دهد.

اگر چه جلوگیری از وقوع سونامی امكان پذیر نیست، اما در بعضی از كشورها مستعد سونامی، اندازه گیری‌های انجام شده تا خسارات ایجاد شده در ساحل را كاهش دهد.ژاپن، برنامه گسترده ایاز ساخت دیوارهای سونامی با ارتفاع بیش از 5/4 متر(5/13 فوت)را در جلوی مناطق ساحلی پر جمعیت اجرا كرده است.در مكانهای دیگر، برای هدایت آب حاصل از سونامی، دروازه‌های سیلابی و كانالهایی ساخته شده است.اما چون اغلب سونامی ها، بلندتر از این سدها هستند، اترگذاری آنها زیر سوال است.مثلا، سونامی‌ای در 12 جولای 1993 به هكایدو برخورد كرد، امواجی به ارتفاع 30 متر(100 فوت)ایجاد كرد كه به بلندای یك ساختمان 10 طبقه است.اگر چه شهر بندری آئونا، كاملا توسط دیوارهای سونامی محصور شده بود، امواج روی دیوارها را گرفته و كل ساختارهای چوبی منطقه را تخریب كردند.ساخت این دیوارها، كاهش ارتفاع سونامی ها موفقیت آمیز بوده اما مانع از تخریب و تلفات نشده است.

سونامی‌های گذشته:

سونامی ها، در اقیانوس آرام، فراوان رخ می‌دهند اما پدیده‌ای جهانی می‌باشند.در هر جایی كه توده‌های عظیمی از آب یافت می‌شود، كه شامل دریاچه‌های خشكی هم می‌باشد، وقوع سونامی امكان پذیر است.

هر یك سونامی‌های زیر در مقاله مربوط به خودشان هم توصیف شده اند كه گاهی اوقات توصیف آنها در این مقالات بیشتر هم می‌باشد:

6100 قبل از میلاد و پیش از آن:

در اقیانوس اطلس شمالی، لغزشهای استوارگا، یك سری از حركات ناگهانی و زیر دریایی خشكی ها بودند كه طی دوره‌ای چند ده ساله رخ دادند.

1650 قبل از میلاد-سانتورینی:

در زمان بین 1650 قبل از میلاد تا 1600 قبل از میلاد(كه هنوز مورد تردید است)جزیره آتشفشانی یونان، سانتورینی فوران كرد و سونامی‌ای به ارتفاع 100 تا 150 متر راایجاد كرد كه ساحل شمالی كرت، در 70 كیلومتری(45 مایل)دورتر را تخریب كرد و در امتداد ساحل شمالی كرت، هر نوع قایقی از ناوگان مینوان را نابود كرد.سانتورینی به احتمال زیاد، منشا داستان ادیبانه آتلانتیس پلاتوست و بعضی از دانشمندان معتقدند كه همان سیلاب عظیمی كه در متون یهودی، مسیحی و اسلامی ثبت شده خبر می‌دهد.

 

http://www.ngdir.ir/sitelinks/kids/image/erathquake%20-en/Picture8.jpg

 

1755 لیبسبون، پرتغال

دهها هزار نفر از پرتغالی هایی كه از سونامی عظیم 1755 لیبسبون نجات یافتند، در اثر سونامی‌ای كه نیم ساعت بعد، به دنبال سونامی اول به وقوع پیوست، كشته شدند.بسیاری از مردم شهر كه از بخشهای آب نمای ساختمان فرار كردند، معتقدند كه این منطقه از آتش سوزی و ریزش آوار در نتیجه پس لرزه ها در امان است.قبل از اینكه دیوار بزرگ آب با بندر برخورد كند، آب عقب نشینی كرده و محموله‌های رها شده در دریا و كشتیهای شكسته و غرق شده از یاد رفته را آشكار می‌كند.زمین لرزه، سونامی و آتش سوزی بعد آن، بیش از یك سوم جمعیت لیبسبون را كه قبل از زمین لرزه 275000 نفر بود، كشت.یادداشتهای تاریخی مربوط به اكتشافات واسكوداگاما و دریانوردان دیگر از بین رفتند و ساختمانهای بیشماری خراب شدند(كه بیشتر نمونه‌های معماری مانولین پرتغالی را هم شامل می‌شد).اروپایی‌های قرن هجدهم، سعی كردند تا از طریق سیستمهای مذهبی و منطق اعتقادی خود این بلای طبیعی را درك كنند.فلاسفه افكار، به ویژه ولتایر، درباره این رخداد نوشتند.مفهوم فلسفی والا، كه توسط فیلسوفی به نام امانوئل كانت در مشاهداتی روی احساس زیبایی و برتری توصیف شده است، در بخشی از تلاشها، از وحی و الهام استفاده می‌كند تا شرارت زمین لرزه و سونامی لیبسبون را دریافت و درك كند.

بسیاری از جانوران، قبل از رسیدن آب، خطر را حس كرده و به سرزمینهای مرتفعتر فرار كردند.زمین لرزه لیبسبون، نخستین مورد ثبت شده این پدیده در اروپاست.این پدیده، در زمین لرزه 2004 اقیانوس هند، در سریلانكا هم مشاهده شد.بعضی از دانشمندان معتقدند كه جانوران قادرند امواج ریلای حاصل را از زمین لرزه را، چند دقیقه یاچند ساعت قبل از این كه سونامی به ساحل برسد، حس كنند.

1883 فوران انفجاری كراكاتوا:

جزیره آتشفشانی كراكاتوا در اندونزی، در سال 1883، به طور ویران كننده‌ای فوران كرد و اتاق ماگمایی زیرزمینی خود را تا حدی خالی كرد در نتیجه قسمت عمده زمین روی آن و بستر اقیانوس به درون آن ریزش كرد.در نتیجه این فوران، یك سری از امواج سونامی بزرگ ایجاد شدند كه بعضی از آنها به ارتفاع بیش از 40 متر بالای سطح دریا رسیدند.امواج سونامی در سرتاسر اقیانوس هند، اقیانوس آرام، ساحل غربی آمریكا، آمریكای جنوبی و حتی در كانال انگلیس مشاهده شدند. در سواحل جاوه و سوماترا، سیلاب دریایی چندین مایل به درون خشكی نفوذ كرد و سبب چنان تلفاتی شد كه در یك منطقه هیچكس مجددا ساكن نشد اما به حالت جنگلی در آمد و امروزه منبع طبیعی اجونگ كولون است.


1946 سونامی:اقیانوس آرام:

سونامی حاصل از زمین لرزه جزیره آلئوتیان كه 165 نفر را در هاوایی و آلاسكا كشت منجر به ایجاد سیستم هشدار سونامی شد كه در سال 1949، برای كشورهای منطقه اقیانوس آرام تاسیس شد.

 

1960 سونامی شیلی:

زمین لرزه بزرگ شیلی، با بزرگای 5/9، بزرگترین زمین لرزه‌ای است كه تاكنون ثبت شده كه در ساحل جنوبی شیلی مركزی رخ داد و یكی از مخربترین سونامی‌های قرن بیستم را ایجاد كرد.این سونامی در كل گستره اقیانوس آرام منتشر شد و امواجی ایجاد كه ارتفاع آنها به بیش از 25 متر می‌رسید.هنگامی كه سونامی، تقریبا22 ساعت بعداز زمین لرزهبه اوناگاوای ژاپن رسید، ارتفاع موج در بالای مدهای بلند، 3 متر بود.تعداد افرادی كه در اثر زمین لرزه و سونامی بعد از آن كشته شدند، بین 490 تا 2290 نفر تخمین زده شد.

1964 سونامی گودمزایدی:

بعد از زمین لرزه گود مزایدی بابزرگای 2/9، سونامی، آلاسكا، بریتیش كلمبیا، كالیفرنیا و شهرهای ساحلی شمال غرب اقیانوس آرام را درنوردیدو 122 نفر راكشت. ارتفاع سونامی بیش از 6 متر بود و 11 نفر را در فاصله‌ای دور، در كرسنت سیتی كالیفرنیا از بین برد.

2004 سونامی اقیانوس هند:

زمین لرزه 2004 اقیانوس هند با بزرگای 0/9، باعث ایجاد امواج كشنده سونامی در 26 دسامبر 2004 شد كه بیش از 000/310 نفر را از بین برد(فقط در اندونزی، بیش از 000/220 نفر كشته شدند)كه این سونامی را كشنده ترین سونامی ثبت شده در تاریخ ساخت. سونامی افرادی را كه در مجاورت زمین لرزه در اندونزی، تایلند و ساحل شمالی-غربی مالزی بودندتا افرادی كه هزاران كیلومتر دورتر در بنگلادش، هند، سریلانكا و مالدیو و حتی سومالی، كنیا و تانزانیا در آفریقای شرقی بودند را از بین برد.

برای كمك به قربانیان این حادثه دلخراش، بیش از 300 میلیون پوند، از سرتاسر دنیا جمع آوری شد. بر خلاف اقیانوس آرام، هیچ سرویس هشدار سازمان دهی شده ای، اقیانوس هند را پوشش نمی دهد. بخشی از آن به علت نبود سونامی بزرگ از سال 1883 (فوران كراكاتوا)می باشد كه 36000 نفر را كشت.پس از سونامی 2004 اقیانوس هند، یونسكو و دیگر سازمانهای جهانی، در صدد ایجاد یك سیستم جهانی ثبت سونامی برآمده اند.

منبع : http://www.ngdir.ir

ادامه دارد ...


star wars galaxy heroes hack
یکشنبه 6 اسفند 1396 12:50 ق.ظ
واقعا وقتی که کسی بعد از آن نمیتواند به دیگر بینندگان بفهماند که آنها کمک خواهند کرد، پس در اینجا آن است
اتفاق می افتد
hungry shark evolution hack
یکشنبه 6 اسفند 1396 12:46 ق.ظ
در نوشتن، کار بزرگ!
empire z cheats
پنجشنبه 28 دی 1396 05:24 ق.ظ
امروز، در حالی که من در محل کار بودم، پسر عموی من اپل سیب من را سرقت کرد و آزمایش کرد تا ببیند آیا می تواند 25 پا کاهش یابد،
فقط او می تواند یک احساس یوتیوب باشد. اپل من در حال حاضر شکسته است و او 83 نمایش دارد.
من می دانم این موضوع به طور کامل خاموش است، اما من مجبور شدم آن را با کسی به اشتراک بگذارم!
Emilio
جمعه 17 آذر 1396 04:12 ب.ظ
Your way of telling everything in this article is truly good, all be capable of
without difficulty be aware of it, Thanks a lot.
Antony
جمعه 17 آذر 1396 06:36 ق.ظ
Very good info. Lucky me I came across your website by chance (stumbleupon).
I have book marked it for later!
foot problems
شنبه 25 شهریور 1396 06:37 ق.ظ
Remarkable! Its genuinely amazing piece of writing, I have got much clear idea regarding from
this article.
How do you get rid of Achilles tendonitis?
دوشنبه 6 شهریور 1396 11:27 ق.ظ
I'm amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that's equally educative and
interesting, and let me tell you, you've hit the nail on the head.
The problem is something too few folks are speaking intelligently about.
Now i'm very happy that I found this during my hunt for something concerning
this.
How much does it cost for leg lengthening?
سه شنبه 17 مرداد 1396 03:38 ق.ظ
Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
quick shout out and tell you I truly enjoy reading
through your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover
the same topics? Thanks a lot!
Where are the femur tibia and fibula?
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:37 ب.ظ
If you desire to obtain much from this paragraph then you have to apply these methods
to your won webpage.
http://jesusacowher.jimdo.com/2015/03/18/the-treatments-and-causes
دوشنبه 9 مرداد 1396 04:02 ق.ظ
Thanks for one's marvelous posting! I certainly
enjoyed reading it, you can be a great author.I will ensure that I bookmark your blog
and will come back in the future. I want to encourage continue your great posts, have a nice holiday weekend!
std clinics near me
دوشنبه 5 تیر 1396 04:41 ق.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب ابتدا آیا نه حل و فصل کاملا با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما موفق به من مؤمن
اما فقط برای کوتاه در حالی که.
من هنوز مشکل خود را با فراز در منطق و شما خواهد را سادگی به کمک پر همه کسانی معافیت.
اگر شما در واقع که می توانید انجام من را قطعا تا پایان تحت تاثیر قرار داد.
at home std test kit
یکشنبه 4 تیر 1396 11:22 ب.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آغاز آیا واقعا نشستن بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما قادر به من مؤمن
اما فقط برای while. من هنوز کردم مشکل خود را با فراز در منطق و شما ممکن است
را خوب به کمک پر همه کسانی شکاف.
اگر شما در واقع که می توانید انجام من را بدون شک تا پایان مجذوب.
Elke
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:00 ق.ظ
Definitely imagine that which you said. Your favourite reason appeared to be
on the net the simplest thing to take into accout of.
I say to you, I definitely get irked whilst folks consider concerns that they just do not know
about. You controlled to hit the nail upon the top and
also outlined out the whole thing without having side effect , other folks
can take a signal. Will likely be again to get more.
Thank you
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 09:41 ب.ظ
Heya i'm for the primary time here. I found
this board and I find It truly useful & it helped me out much.
I'm hoping to offer one thing back and help others such
as you helped me.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مومنه نواری

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان